Elektronická komunikácia - Threads/conversations/vlákna

Autor: Michal Macák | 19.1.2010 o 18:19 | (upravené 9.2.2011 o 10:08) Karma článku: 4,76 | Prečítané:  1710x

Milovaná i nenávidená funkcia "zreťazenia" emailov. Špecifikum Gmailu. Jej výhody, ako ich využiť naplno, ako si s ňou pomôcť/poradiť?

O čo ide?

Gmail zoskupuje všetky odpovede s ich pôvodnými správami vytvárajúc jednu konvedzáciu/vlákno/thread. Tieto slová sú synonymá. Vo väčšine emailových systémov sa odpovede objavujú ako samostatné správy v doručenej pošte/inbox-e, čím nútia užívateľa hľadať ostatné časti konverzácie (maili). V Gmaili prišli s novou funkciou zvanou threading, po novom conversations. Znamená to, že všetky odpovede na mail, ako aj odpovede na odpovede, sú zobrazované spolu, v poradí, v akom boli doručné. Pochopiť kontext správy alebo prejsť jednu celú komunikáciu od začiatku je teda oveľa jednoduchšie.
V nasledujúcom príklade sa autor obrázka bavil s Marissou o Nintende. Na túto tému si vymenili 11 emailov, posledný 14. februára (a konverzácia obsahuje prilohy).

thread

Po otvorení jednej správy v konverzácii, všetky súvisiace maili/maili celej konverzácie budú zobrazené na kope, poukladané ako karty, od najstaršieho, po najnovší. Najnovšie maili sú na vrchu, otvorené. Je možné prezrieť si ľubovoľný email kliknutím na neho, alebo zobraziť všetky (v konverzácii) naraz pomocou "Expand all".

Opened thread

Prvý mail o nintende písala Marissa Davovi 1. februára, posledný krát jej odpovedal 14. februára.

1) Jedna vec, jeden thread. Nová vec, nový thread

Ako som skôr písal, predmet správy má výstižne popisovať email. V prípade Gmailu nepopisuje len jednu správu, ale celú konverzáciu. Niekedy som lenivý napísať 2 maili, tak to hodím do jedného, alebo nepodstatnú vec napíšem ako btw na koniec podstatnejšieho emailu. Debata sa rozvinie a neskôr zistím, že "Vianočné pianie" s BTW: ako si na tom s novým webom na konci pozostáva z: vianočné prianie, odpoveď typu taky tak a ďalších 25 emailov o novom webe. Myslíte, že ak budem o rok potrebovať niečo o "novom webe" nájsť, tak to nájdem?
UPDATE: v prípade písania 5 rôzných vecí naraz jednej osobe (= 5 emailov) si v 4 bez problémov môžeme odpustiť zdvorilostné kecy typu "Dobrý deň, veľavážený p. Macák, nezamestnaný inžinier ekonómie..." a nahradiť ich stručným Ahoj (osobnejšie, kamarátskejšie) alebo Zdravím/Dobrý...

2) Dôležité: držať myšlienku = thread-vlákno (za každú cenu)

Všetka konverzácia o webhostingu a doméne, ktoré mám, začala príslušne nazvaným emailom 2008-03-06. Dodnes obsahuje 93 správ, posledná z pred pol roka, z 8 rôznych emailových adries. Riešilo sa tam všetko. Maili k tejto doméne (@domena.sk) sa riešia v druhom threade. Pár nepodstatných emailov je už zmazaných. Všetko ostatné je takto pokope a kedykoľvek pripravené na "revíziu" :) Už pár krát mi to veľmi uľahčilo niektoré veci.

V skoršom článku píšem, ako má vyzerať slušný/vhodný predmet. Tu ale nastáva problém pri predmetoch typu "Fwd: FW: Fw: [Re: Fwd: Re: ...]". Ak zmažeme Fwd: Fw: alebo Re:, gmail si s tým jednoducho poradí, a email zaradí správne, do konverzácie. Problémom sú [ ], ktoré sú štandardnými znakmi, a niek toré servre do nich uzatvárajú predmet. Ak by sme odstránili začiatok od Fwd: až po posledné Re:, zmažeme i "[" a gmail bude našu odpoveď považovať za správu z inej konverzácie. Čo je viac? Držať thread alebo slušný predmet?
Držať thread za každú cenu. Jasná odpoveď? Pre mňa je držanie threadu omnoho viac ako predmet bez [Re: Fwd: Re:.

3) Viem, na čo som dostal odpoveď

Mnoho ľudí maže maili, na ktorý odpovedá. Zbytočná námaha, ktorá navyše narobí šarapatu. Napr. adresát si nemusí pamätať, k čomu je odpoveď "áno/nie/neviem", ktorú dostal v samostatnom maili. Pri používaní threadov žiaden problém. Stači otvoriť predošlú/pôvodnú správu, ktorá je okamžite k dispozícii, a netreba ju hľadať.
Preposielam prílohu, 4 návrhy loga, aj s popisom. Dostanem odpoveď typu super, môže byť. Príloha však mala 6MB, preto som ju z threadu zmazal. Neviem ku ktorej časti patrí táto odpoveď. Ak by mail obsahoval moju pôvodnú správu, no problem :)

Vďaka Gmailu za konverzácie naše každodenné... :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Jakub Benko

Mazurek ma inšpiroval. Prešlo ma to v Osvienčime (odomykáme)

Videl som ho usmievať sa na kremačné pece.


Už ste čítali?